Co je extrovert, extravert     

Opak slova extrovert, extravert je introvert.

Charakteristika extroverta

Extrovert je rád ve společnosti a poznává nové lidi. Dá se říci, že bez toho nemůže žít, protože takový člověk potřebuje být mezi lidmi. Nemá problém navázat jakékoliv nové kontakty, tvořit nové vztahy. Ty ale nebývají příliš hluboké, jsou to spíše známosti. Citově hlubokých vztahů extrovert naváže poměrně málo, pouze několik za život.

Povahu extroverta lze velmi jednoduše charakterizovat, obsahuje totiž mnoho vlastností. Takový člověk je velmi živý, aktivní, energický, otevřený, výřečný, sdílí svůj život s mnoha lidmi, má vysoké ambice k vůdčím schopnostem, nebojí se zkoušet nové věci a je jim otevřen.

Extroverti tvoří zhruba tři čtvrtiny populace.

Extrovert x introvert - rozdíly

Introvert je přesným opakem extroverta. Zatímco extrovert rád tráví čas ve společnosti a baví se, introvert si libuje v soukromí, nadmíra společnosti by ho vyčerpávala. Extroverta samota deprimuje a nudí. Nepřemýšlí tolik jako introverti, proto rozhodují zpravidla prudce a bez rozmýšlení. Nejlépe se dají uplatnit jako učitelé, právníci, politici, novináři, nebo také manažeři a herci. Introverti se pohybují například v oblastech malířství, programování, ošetřování zvířat.

Původ slova

Slovo extrovert, nebo také extravert (obě formy jsou spisovné), vychází z latinského slova vertere (=obracet) a předložky ex- (= z, zevnitř ven). Znamená to tedy člověk obrácený ven.

Slovní druh

Podstatné jméno
Rod mužský

Komentáře

Pavlínka
1. 4. 2018
Když je tři čtvrtiny populace extrovertů, tak jsou vlastně extroverti normální lidi :-)

Přidat nový komentář