Co je hrdobce     

Slovní druh

Podstatné jméno, rod mužský

Synonymum

hrdý člověk, hrdopýšek

Hrdobce může být také omylem zapsáno jako:

hrdobec

Další informace

Komentáře

Mirek Post
14. 12. 2021
Původní - výchozí význam slova "HRDOBCE" je srdečný, přímý, hrdý člověk. Postupem času se význam měnil (jako ostatně u mnoha jiných slov) až na ono hrdý, přehnaně hrdý, tedy až pyšný. Ale určitě nikoliv "SNOB", což je něco jiného, snob je poměrně novodobý výraz. Jinak lze souhlasit, že slovo "hrdobce" je zastaralé, málo používané, nikoliv však archaizmus.
tarten
22. 9. 2021
A kromě toho, co se týče "správné" varianty, tedy ten "hrdobce", zajímalo by mě, jestli existuje jiný zdroj, než zmíněný film známých mystifikátorů. :D
tarten
22. 9. 2021
Je to Neruda. Jenže to autoři slovníku jaksi neuvádějí.
tarten
20. 9. 2021
Mě by zajímalo, jak "zastaralý" je ten hrdobec ve významu "hrdý člověk". Vyskytoval se opravdu kdysi v české literatuře? Není to náhodou naopak neologismus, i když sto let starý?
odrazimeodrazy.cz
26. 7. 2021
Dobrý den, slovo hrd pochází ze starobylého jazyka, ze samskrtamu či ze sanskrtu. Slovo hrd znamená srdce, například slovo hrudník (ten, který chrání srdce) představuje srdečník. Tedy s výkladem slova jako snob, prosím, velmi opatrně.
Jospr
5. 4. 2021
Slovo hrdobec asi jen tak neuslyšíte, jedná se o archaismus, čili slovo, které se používalo kdysi. Dnes by takového člověka nazvali prostě snobem.
Hliník z Humpolce
10. 3. 2021
Ale o tom se Rád už hodinu bavíme
hrdobce
5. 3. 2021
ja wohl
Patolízal
2. 12. 2017
Plha se hlásí..
Plha
15. 11. 2016
To slovo, hrdobec.. To jsem ještě nikdy neslyšel.

Přidat nový komentářJe definice nekompletní? Můžete se podívat, jakou má definici slova hrdobce wikipedie nebo abz.
Používáme cookies. Více.
OK