Význam slova relevantní     

 • (odborně) mající rozhodující význam, podstatný, závažný, významný, nezanedbatelný, důležitý, rozhodující - vzhledem k něčemu: Pro výzkum vlivu kouření na délku lidského života patří mezi relevantní faktory doba kouření a množství vykouřených cigaret denně.
 • (marketing) relevantní reklama - reklama, která cílí na konkrétního člověka nebo skupinu lidí. Např. reklama na pneumatiky u silnice. V internetovém prostředí je využívaná často hlavně na sociálních sítích, kde se reklama zobrazuje na základě znalosti uživatele a jeho chování. Toto jednání často vzbuzuje kontroverze a diskuze o ochraně osobních údajů.
 • (ekonomie) relevantní informace - informace, které mohou ovlivnit následující vývoj událostí, jako třeba cenu akcií či komodit
 • (právo) relevantní informace - informace, která může ovlivnit výsledek soudního řízení či vyšetřování
 • (právo) relevantní trh - trh zboží, které je svými vlastnostmi shodné, srovnatelné nebo vzájemně zastupitelné, na území, na němž jsou soutěžní podmínky dostatečně stejnorodé a zřetelně odlišitelné od sousedních území
 • (právo) relevantní činnost - zákon o veřejných zakázkách definuje pro různá odvětví konkrétní činnosti, které shledává pro tyto odvětví relevantními
 • (obchod) relevantní náklady a výnosy - náklady a výnosy ovlivněné konkrétním obchodním/výrobním/procesním rozhodnutím
 • Opak slova relevantní je irelevantní.

Slovní druh

Přídavné jméno
Stupňování:
 1. relevantní
 2. relevantnější
 3. nejrelevantnější

Synonymum

závažný, významný, důležitý, podstatný

Související výrazy

Dělení slova

re-le-vant-ní

Překlady do jiných jazyků

Anglicky

germane, relevant (důležitý)

Německy

relevanter

Francouzsky

pertinent

Španělsky

relevante, atinado, pertinente

Rusky

важный, ответственный, релевантная, релевантное, релевантной, релевантные, релевантный, существенный

Polsky

stosowny, trafny

Komentáře

René
23. 11. 2020
Když je cizí slovo v daném kontextu relevantní, proč ho nepoužít.
Tip
5. 6. 2019
Myslím že by lidé měli méně plakat o používání cizích slov a akceptovat fakt že i v dospělosti holt mohou narazit na něco co je základka nenaučila. Divili byste se kolik by nám zbylo slov kdybychom vyškrtali vše co vychází z jiných jazyků a nechali jen ryzí česká slova..
Tomáš
24. 11. 2018
Jarmilo nemusí to být úplně tak jak píšete. Ta slova se přejímají a vytváří se jejich české tvary. Slovo relevantní není v této podobě používané v žádném jiném jazyce (možná slovenština) že bychom díky němu mohli tvrdit, že tady nemluvíme česky..
Jarmila Martinská
29. 9. 2018
Velmi často se užívají cizí slova, která sice mají stejný nebo podobný význam, mnoho lidí jim nerozumí a čeština je krásný a vlmi bohatý jazyk. Němci to nedělají, my si našeho jazyka vážíme málo, to říkal už můj otec, který mluvil sedmi jazyky, byl profesorem a zemřel už před padesáti lety. Dříve bylo hodně germanismů, teď zase z angličtiny. A pomá tomu velmi televize i zprávaři, kteří by měli být příkladem.
Luke
7. 11. 2017
třeba když hledám něco ve vyhledavači, tak relevantní výsledky jsou ty, které odpovídají tomu co jsem hledal
Advokát
2. 8. 2012
Námitka - irelevantní :)

Přidat nový komentářNenašli jste co jste hledali? Zkuste se podívat, jak vykládá slovo relevantní wikipedie nebo abz.
Používáme cookies. Více.
OK