Význam slova kurzarbeit     

  • (právo) Kurzarbeit je časově omezené sektorové opatření proti rušení pracovních míst, při kterém zaměstnanci mají zkrácenou pracovní dobu a ušlý příjem jim doplácí stát. Uplatňuje se hlavně pro překlenutí krizových období, kdy by stát propuštěným zaměstnancům stejně podporu vyplácel.

Slovní druh

Podstatné jméno, rod mužský

Výslovnost

kurcarbajt

Komentáře

Znáte ještě další možnosti co znamená kurzarbeit? Nebo jsme zapomněli zmínit jeho opak? Napište nám do komentáře.
Václav Johanovský
17. 12. 2021
Děkuji Lektorovi za tento příspěvek, je to srozumitelné. Opravdu by stát neměl být "dojná kráva" pro různé podnikatele - "podnikavce".
Jan Janouš
7. 10. 2021
Kecy. Bavíme se o významu slova. V češtině je to bezvýznamný paskvil!
Zdeněk
7. 10. 2020
Asi jsem kapitalista, ale souhlasím. Veškeré podpory a dotace kapitalismus ničí.
Lektor
10. 9. 2020
Ano, jako v600 - kurzarbeit, podobně jako většina stávajících opatření "proti coronaviru" je jen divná forma "kapitalistů", kteří chtějí žít jako v socialismu. Pro zisky by "vraždili", či "sedřeli ze zaměstnanců kůži", ale z rezerv (výdělků firmy), které si vytváří každý rozumný člověk, nedá žádný "kapitalista" ani korunu a chce, aby veškeré výdaje převzal "na svá bedra" stát. Kapitalista má mít jen na to, na co mu stačí kapitál - buď vydělává, nebo holt prodělává - na prodělky má mít SVÉ rezervy. Pak má být ve státní pokladně na zajištění a vyplácení například důstojných důchodů, které jsou zatím směšně nízké a zdaleka nedorovnávají prudké zdražování životních potřeb. Když chce kapitalista socialistické "zaopatření", tak ať stát na základě toho stanoví maximální zdražování a ceny - jinak: "Zdražujete – tak NEMÁTE nárok na žádné státní výhody. Trh si to pak zreguluje sám. Současné zdražování potravin a služeb NENÍ v jednotkách procent, ale v desítkách, někde až stovkách procent. Tak kde to vlastně žijeme? V kapitalismu, nebo v SOCIOkapitalismu. Mimochodem, všichni, co hovoří a píší o komunismu, to mají v hlavách pomotané a nerozumí tomu, co to znamená - komunismus NIKDY a NIKDE NEBYL! Ani nemohl a nemůže, vzhledem k myšlence, být! Je známo, že jeden jediný kapitalista dokáže ideu komunismu zničit. Proto jde pouze o název strany (s myšlenkou), nikoliv o stav státního režimu - pokud jde o zřízení, jde stále jen a pouze o SOCIALISMUS. Tak si to nepleťte s komunismem, jako takovým.
v600
27. 5. 2020
Když nezodpovědný a lhostejný zaměstnavatel netvoří rezervy na platy v době nouze a bere je od státu (z daní, dluhopisů atd). Nebylo by třeba, kdyby byl "kapitalismus" rozumně a zodpovědně regulován. Ovšem v dnešní době jakýkoli pokus o toto je nazván pokusem o komunismus...:-(
Josef Novak
30. 4. 2020
Germanismus jak prase

Přidat nový komentářNenašli jste co jste hledali? Můžete zkusit zjistit, jak chápe slovo kurzarbeit wikipedie nebo abz.
Používáme cookies. Více.
OK