Význam slova lockdown     

  • (doslovný překlad) karanténa, zákaz vycházení, zákaz vystupu nebo opuštění určité oblasti
  • Omezení pohybu a možností setkávání lidí za účelem zpomalení šíření nákazy komunitním šířením. Karanténa oproti tomu ve svém pravém smyslu slouží k izolaci již prokázaně nebo potenciálně nakažených lidí.

Původ slova

z angličtiny

Slovní druh

Podstatné jméno

Výslovnost

lokdaun

Související výrazy

Lockdown může být také omylem zapsáno jako:

blockdown, lokdown, locdown, lockdwon, lockdovn, lockdouvn, lockdawn

Komentáře

EmilREc
30. 11. 2021
Ono slovo lockdown se dá vyjádřit dvěma českými a slovy : a to je zákaz vycházení karanténa=nákaza
Emil Rec
30. 11. 2021
Vaše dohadováníje trapné, jakby se na tot tvářili Nerudam Jirásek, Němcová , Bobrovský, Junngnann a jiní a jiní čeští národníbudetelé ačeskénárodní buditelky
Milda
21. 11. 2021
Jedem podle ameriky a tam je na vše zakon nebo nejaky prikaz,mneli jsme tu krasnou českou svobodu.Jak řikal muj děda chlapče jsi svobodny v nesvobodne zemi přijde doba kdy budeš nesvobodný ve svobodné zemi,nevěřil jsem ale mněl jsem je to tady.
medvěd
30. 10. 2021
Anglicky neumím ale když lockdown beru jako slovo složené tak mi z toho vychází lock je zámek nebo zamkni a down se používá při výcviku psů jako mezinárodní povel lehni. Takže zamkni a lehni dobrý to bych rád slyšel od ženy každý den.
Jura
29. 10. 2021
V Česku a na Moravě se mluví naší řečí ,vy posr.ni amerikáni
Josef Šulc
2. 9. 2021
lockdown - basa, být pod zámkem, vězení
Helli
19. 1. 2021
A teď něco pro zasmání - na vlastí oči jsem viděla i přečetla, když v 90tých letech chtěl být někdo moc světový .... nějací lidé v Plzni si otevřeli minibar s názvem NICHTBAR, nějak jim "uteklo"písmeno G. I takto v Čechách začínala být v módě angličtina.
Lenka
17. 1. 2021
Bydlím v Anglii, lockdown a quarantine se tu používají jako odlišná slova. Lockdown znamená uzavření, quarantine je karanténa. Poprvé jsem slyšela slovo lockdown ve významu pít v hospodě po uzavírce, kdy nikdo do skončení nejde ani dovnitř ani ven :-). Pak ve filmech, kde, když je v budově pachatel, budovu uzavřou, aby nikdo nemohl ven. Karanténa se tu drží i při uzavření (lockdown), když někdo přicestuje že zahraničí, nebo má symptomy kovidu. Takže dvě různá scenária, která nejsou totéž. V lockdown ven za určitých podmínek ještě ven můžem, karanténa je přísnější.
Václav Kanta
28. 11. 2020
Souhlasím s příspěvky, že v Česku se má mluvit česky, zvláště politici a ve státních sdělovacích prostředcích. Dále si myslím,že cizích slov se používá nadmíru, takže často člověk jen tuší nebo i netuší jejich význam. Když už někdo napíše do novin cizí slovo, pomohlo by vedle v závorce na psat český význam).
zina
28. 11. 2020
stále jen ta anglická slovíčka , staří tomu nerozumí. Naučit se cizí řeči je pro ty, kteří se chtějí domluvit v jejich vlasti a ne je používat v Čechách
Pája
23. 11. 2020
Rusák tu byl 40 let,a jediné slovo za tu dobu bylo perestrojka!
kaja
14. 11. 2020
lezem do p...e amikum snazime se bytsvetovi ale opak je pravdou. nelze dodrzet neco cemu nerozumim. cestina je nas jazyk a budme na nej hrdi.
Kim
1. 11. 2020
Lidé v karanténě měli zpravidla infekční chorobu a dostali se na izolaci. Jsem pro isolaci:občana, obce,města, obyvatelstva s státu z důvodu karantény = covid 19
Ivan
19. 10. 2020
V předšlém příspěvku je chválen p. Babiš , že kolik přidal dúchodcum, ale, že zadluží naše děti a vnuky to nikdo nevidí.Ze svého to ten hodný strýček nedává !!!!!!!!
Gabi
18. 10. 2020
Zuzko. Česky je to izolace.
Anna Najmanová
17. 10. 2020
Psala jsem již před několika lety, taky příspěvek do diskuze, ohledně psaní cizích slov. Podle mě, když čteme český internet, by měla být slovíčka z angličtiny a dlších jazků prostě zakázána! V dnešním přemodewwrnizovaném světě je to ale tak, že třeba studenti si přepisováním článků přivydělávají na své denní potřeby a jsou tak zahlceni anglick. slovíčky, žd ejim to někdy ujede a do česk.textu vloží slovíčko anglické nebo jiné. Plně to chápu, ale v tom případě existuje ještě kamarád, korektor, který právě na tento nedostatek upozorní a slovíčko se přepíše hned do češtiny. Mládež ať mi prosím promine špatnou skladbu vět, už jsem taky Senior a mnoho slovíček si musím přeložit.Přeji všem krásný den a dobré a zajímavé články bez cizích slov! Na shledanou!
Iris
16. 10. 2020
Jana Muroňová,asi jste nepochopila podstatu věci.Tady se nejedná o jedno slovo.To je slovo ke slovu a za chvíli se tady česky nedomluvíme.Šlo to bez anglických slov doteď,tak proč to tak nejde dál?Ať se používají ve firmách,kde spolupracují se zahraničními firmamy a podobných institucích,ale tady jsme v české republice,tak mluvme česky.Nevím,proč mi má holka na recepci při ubytování strčit papíry na vyplnění v angličtině,když to stejně musí vyplnit za mě.Třeba ve Francii mají poangličťování zakázané a uzákoněné.To jenom my jsme debilové všech debilů.
Jana Muroňová
16. 10. 2020
Taková afektivní bouře kvůli jednomu slovu se mi jeví nadměrná,
Alsorra
15. 10. 2020
Je mi celkem dost, abych užíval kategorii senior. V anglicky psaném slově se jakž takž vyznám, ale mluvené slovo je pro mě jako nemoc krku spojená s obrnou jazyka. Nadužívání anglikanismu v našem jazykovém prostředí je až trapně komické. Vrcholem je zde obyčejná karanténa označovaná lockdown. To absurdní hovado, které tento paskvil v česku prvně zavedlo, by si mělo dát přes držku a nešetřit se, neboť to je pro jeho dobro. Slovo KARANTÉNA je převzato z italštiny a je ustáleno po celém světě. Quaranta-italsky (čtyřicet); označení období 40 dnů, po kterou byli na lodích izolováni nemocní bez možnosti vrátit se ke břehu. Pokud u nich po této době na lodích nevypukl mor, mohli vplout do města. Později se tomuto období začalo říkat QUARANTINA. Jak vidno k tupým anglosasům a jejích nohsledům to nikdy nedošlo.
Hedvika
15. 10. 2020
zdravím,čeština je krásná, ale v každém jazyce jsou nějaká slova převzatá z jiných jazyků.Tomu se v době internetu asi sotva vyhneme. Spíš mi vadí poznámka z dnešního dne - ano bude líp a je hůř. Autor tohoto hesla zapomněl v prvopočátku sdělit, komu že to bude líp a za čí peníze - přeji našemu moudrému národu zdravíčko, sluníčko v dušičkách a používat více vlastního rozumu
Heduš
15. 10. 2020
Narodila jsem se v čechách a mám ráda svou zem, nenávidím poameričtění našeho jazyka.Proč nejsme hrdí na svůj národ, jen lezeme někomu do ....
Iris
15. 10. 2020
Nedávno v televize mluvil Babišův poskok Faltýnek a řekl:když chceme být cool,musíme být free.Ježí se mi chlupy na hlavě,když si něco čtu a nerozumím tomu,sleduji zprávy a hlava mi šrotuje,co tím chtěl básník říci.Angličtina se vkládá do všeho,v rychlém občerstvení se nenajím,na panelech samé názvy v angličtině,v hotelu mi dali na recepci vyplnit papíry předtištěné v angličtině...a mohla bych pokračovat.Proboha kde to jsme?Jsem Husákova generace,vše si musím vygooglit,ale proč,když jsme česká země?Hlavně že za bývalého režimu všem vadilo,že Karlovy Vary mají názvy obchodů v ruštině.Jsem vzteky bez sebe,každé slovo vyřčené anglicky má český překlad,tak nedělejte z lidí,co neumí anglicky,pitomce.
JOSEF REZAVÝ
14. 10. 2020
V PODSTATĚ VŠICHNI MÁTE PRAVDU, ALE VZPOMEŇTE SI NA LATINU, KTERÁ VE SVÉ DOBĚ UMĚLA A DODNES NAPROSTO PŘESNĚ UMÍ POJMENOVAT KAŽDOU ROSTLINU I ŽIVOČICHA, PŘESTOŽE JE UŽ OD ROZPADU ZÁPADOŘÍMSKÉ ŘÍŠE MRTVÝM JAZYKEM. DODNES SE BEZ NÍ NEOBEJDOU OBORY LÉKAŘSTVÍ, BIOLOGIE, PRÁVO, FILOSOFIE, FILOLOGIE, TEOLOGIE, HISTORIE A DALŠÍ!!!!
milan
13. 10. 2020
muj deda rikaval co je to za narod kdyz pisou a jinak to ctou
sepl
13. 10. 2020
Navrhuji české slovo pro karanténu " bioarest"
Jirka
13. 10. 2020
Většina z vás volá po používání češtiny, ale psaný projev je často žalostný. Mezery před tečkami/čárkami, Čechy místo Česko, český místo česky. Když jste tak hrdí na svůj jazyk, pamatujte na to, že i psaní k němu patří.
Lockdown
13. 10. 2020
Učit se,učit se a “isčo raz” učit se...a budete “věčně” živí a možná i zdraví! 🤷‍♂️
Vladimíra
12. 10. 2020
Jak ráda se tu dočítám,že je nás víc, co nesnášíme u nás v Česku anglická slova.Ty náš krásný český jazyku, nedáme tě!!!
Radek
12. 10. 2020
Zaznívají zde názory starších lidí, že tomu výrazu nerozumí a cítí se kvůli tomu méněcenní, nebo jak bych to nazval. Nemáte se za co stydět, je mi 34 a taky jsem nevěděl co lockdown znamená, přestože anglicky celkem umím. Hlavu vzhůru, nikdo se s tím nenarodil, že by tomu rozuměl.
EH
12. 10. 2020
F.L.Věk Franta se musí obraceti v hrobě))!!!
Pepíček
12. 10. 2020
Chytrolíni, ta angličtina není čeština, tak mluvte ČESKY. Ale je to jedno, protože se u nás stejně bude mluvit ARABSKY a budou se bourat kostely a stavět mešity.
Zdenka
11. 10. 2020
Neslyšela jsem, že by se anglicky či německy mluvící člověk v českém obchodě zeptal česky na zboží, které chce koupit.Samozřejmě očekává, že se s ním bude mluvit v jeho jazyce.Jsem stará a stydím se za to.
Helena
11. 10. 2020
Jsme doma v České republice - mluvte česky.
Stanislav
11. 10. 2020
Můj názor: Komu se líbí mluvit anglicky,ať se přestěhuje tam, kde se takto mluví a neotravuje poctivý český národ.Už je té angliny víc jak moc.
Stanislav Šmora
11. 10. 2020
Marie,ty máš v té palici opravdu nasrany,nebo seš pětiletý retard. Neumíš ani psát. Četla sis to po sobě?
Jana Šulcová
11. 10. 2020
Je mi 65let, umím s nejnovějším telefonem, mm internet a zkoušky EU na programy v PC, ovládám moderní Tv .Ale ve škole jsem měla francouzštinu, mohli jsme si tenkrát vybrat, který jazyk studovat. Už asi 3 dny jsem z Tv a radia slyšela to cizí slovo a ikdyž nyní vím( našla jsem překlad) že je to karanténa, stejně nevím, co je obsahem, uplně konkrétně co to znamená.Než se nějaké cizí slovo začne používat, mělo by se důkladně vysvětlit, co obsahuje a PROČ se nepoužívá český výraz, kterému by každý rozuměl a nebyli bychom zmatení. Taky mě štvou cizí výrazy v mediích. Myslím,že mladí je naschvál používají jako oddělování se od těch "starých a obtížných" spoluobčanů. A cítí se světově. Je to smutné, ale i legrační, protože my jsme rusky MUSELI, ale oni poněmčená a anglická slova používají s radostí, že staří nerozumí. Ale POZOR - zdaleka ne všichni!!! Přeji krásnou neděli v české zemi. Ahojky
Miriam
11. 10. 2020
Když někdo vystupuje v televizi a mluví k národu měli by mu všichni rozumět senioři se ptaji lockdown je to nějaká nová nemoc horší než covid? kdo jim to vysvětlí?Ne všichni s minimální mzdou si mohou dovolit počitač na překlady cizích slov.Tak prosím srozumitelně a česky.
aluna
11. 10. 2020
štve mi, že se všude používají anglická slova. Někdy čloěk ani neví, co je tam napsáno nebo o čem se mluví. Jsme češi, tak mluvme česky. Za totality jsme se sice museli povinně učit rusky, ale nápisy v ruštině naštěstí nebyly. Tak proč se teď všude cpe angličtina.?
Zuzana
11. 10. 2020
Mě se líbí, jak tu všichni nadávate, že se má mluvit v Česku česky a udělali jste z toho politickou debatu, ale nikdo tu nenapsal, jak se lockdown neboli karanténa řekne českým slovem.
Ali
11. 10. 2020
Nevšimla jsem si, že by jiné národy přebírali česká slova, nářečí. Ale menší národy jako my, mají převzatá slova z němčiny nebo angličtiny, přitom je pomalu používáme automaticky. Toto je další slovo a je to dobře. Angličtina bude pomalu automaticky přecházet, jako druhý jazyk, kterým se "všude"domluvíte. Když poslouchám děti, které hrají hry na počítačích, často používají anglické výrazy. Je pro ně snažší se v zahrajičí domlouvat. Umí jak česky, tak anglicky a mluví i na sebe anglicky i česky. A politici,jako Babiš-znají anglická slova a sem tam jim to příjde dobré obohatit Vás všechny o nějaké to nové slovo. Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem.
Vendy
11. 10. 2020
Prosím ,mluvme česky,i když chceme být světový.
Jindra
11. 10. 2020
Anglické výrazy v češtině jsou fialový hnus!!!!!!
Marie
10. 10. 2020
JA SEM SE TAE NARODILA NA mORAVĚ,RODIČE JSEM MĚLA SLOVAKY A MLUVÍM PERFEKTNĚ CESKY,ALE DYŽ NĚAM PŘÍJDU AT LÉKAŘ,SUPERMARET-POTRAVIN,ZELENINY,NABZTKU ATD,VŠUDE POUŽÍVAJ ANGL.PŘIPADAM SI NĚKDY JAK BLBEC
Alča
10. 10. 2020
Tipycky české slovo že? :-( kterému všichni musí rozumět Ne?? snad jasný národe ne?? a když to nevíš tak máš smůlu .. :-(
pepa
10. 10. 2020
to je tak když nám vládne slovák a učí nás anglicky
Karel
10. 10. 2020
Životnímu trendu se nevyhneme,ale když chceme něco říct čechům,tak bychom to měli nejdřív napsat česky a pak teprve v cizím jazyce.A to pokaždé kdy chceme použít cizí slovo.Tečka.
Jana
10. 10. 2020
Bylo mně hodně smutno a brečela jsem, když se mě moje 80.letá maminka ptala, co to je ten lockdown. Proč používáme tato slova a nevysvětlujeme situaci lidem, kteří dnes žijí ve velkém stresu, citlivě a srozumitelně?
Gríša
10. 10. 2020
je to hrůza ,co se stalo z naším českým jazykem
Mani
10. 10. 2020
Jsem znechucena a stydím se za Čechy. Mluvme česky,když jsme v ČECHÁCH!!!!!
Marie Svobodova
10. 10. 2020
Chodime volit pravidelně a divím se kdo vede ale už jsme s manželem 70sátníci tak jsem si musela vyhledat význam Lockdown co mi vlastně čeká.
ivo
10. 10. 2020
Čeština výhledově vymizí.My jsme takoví líbači prdeli.V každé v Čeština výhledově vymizí.V každé větě cizí slovo.My jsme takoví líbači prdelí.Ale filmy a seriály musí mít ten tupý dabing,protože to nestačí číst,osli. ětě cizí slovo ale filmy a seriály musí mít ten tupý dabing ,
DT
10. 10. 2020
Lidi,lidi , pan Masaryk , ale zvláště Dobrovský, Jungman a Komenský se musejí obracet v hrobě nad námi. Nad našim do-----e vlezectvím. Čechy jsme jen např. po Naganu , jinak naše tkzv. elita národa z Prahy ukazuje ,jak se má lézt do z---u od východu k západu a dnes je tento proces ještě s větší vehemencí vůči západu aplikován. Podívejte se prosím , kdo z té elity pro většinu národa co udělal . Jen samý sliby před volbami , pomluvy , hledání záminky , jak ty , kteří něco pro lidi dělají zmemožnit , očernit a zničit. Závist , závist . A ještě něco , staré české pořekadlo " Zloděj křičí - chyťte zloděje. A zdravý selský rozum je považován za nevzdělanost. Lidi mějte ho buďte Čechy. DT
Vlasta
10. 10. 2020
Jedno slovo anglický už umíme.Za rok už všichni budeme umět anglicky.Je to ostuda pro nás čechy.
JÍřa
10. 10. 2020
Souhlasím s tím, že narozený Čech by měl zůstat Čechem. A když kolem sebe neustále slyším, jak lidé nadávají na Babiše a pan Babiš stále a s přehledem vyhrává volby, tak kdo tedy volí??? Mám dojem ze si tady někdo nevidí do huby a plácáte nesmysly. A opozice která už si neví rady s Babišem, nebotbon stále je krok před nimi, tak se musí spojit aby ho tímto dokázala vlastně obejít, je to hnus. Ať žije ČESKO
Naďa
10. 10. 2020
Jenom Češi dokážou být neustále naštvaní kopat kolem sebe měnit názory kritizovat. Strašně mne štvou lidi co si na sociálních sítí zakládají skupiny jako nekupovat nic od Babiše a to že zaměstnává Čechy je lidem jedno. Pracuji v zemědělství a to že se pěstuje řepka mne nevadí. U nás se taky pěstuje, ale i obilí, chmel a chová hovězí. A co jako by se mělo jiného na ty pole sázet. Další obilí nebo brambory? A pro koho? Žiji ve větší vesnice a je ostuda že po 75.letech od skončení války máme vodovod je to ostuda všech předchozích vlád ale i starostů. A teď si klidně kopněte i do mne.
Aneta
10. 10. 2020
Mluvme česky jsme ČEŠI jsme na svou češtinu hrdí stále jen anglická slova zaměnují je stále častěji starší lidé ani neví co to znamená stále hledat něco na internetu ale každý ho nemá.A kvolbám má vítězit strana která vyhraje volby a né že se všichni dají do hromady aby porazili silnějšího lídé si přejí toho komu dali hlas at zvítězí zdraví rozum at žije český jazyk
Eva K.
10. 10. 2020
Češi jsou málo hrdí na svou zem. Mnoho Čechů se stydí za to, že jsme Češi. Tohle absolutně nechápu. Máme skvělé dějiny, statečné lidi, vědce, vynálezce, špičkové odborníky v historii i současnosti. Naši vojáci jsou řazeni v zahraničí ke špičkám. V sobotu byl dokument o Američanovi, který žije v Praze a srovnával život u nich a u nás. U nás je dle jeho pohledu ABSOLUTNÍ SVOBODA. V Americe jsou stále nějaká nařízení, kontrola lidí, nátlak. U nás m,ůže každý vyjádřit názor jaký chce...veřejně. Osobně nechápu, co naši lidi mají pořád proti české vládě. Kdyby nebyl corona,jsme na ekonomické výši srovnatelné se západe,. DÍKY BABIŠOVI, přátelé! Vzpomeňte, jak Kalousek přidával důchodcům 40 Kč a srovnejte kolik jim dal Babiš. JSME HLOUPÍ, TENTUJEME SI DO VLASTNÍHO HNÍZDA
Zuzana
10. 10. 2020
Ano, jsem také zastáncem toho, aby se tu mluvilo český. Bohužel ani slovo karanténa není české.
Lenka
10. 10. 2020
Odpověď pro "Honza".. Milý Honzo,přesně to co si lidi zvolili to teď máme,a jsem že srdce ráda ,že s tím STbakem nikdo nechce nic už mít!!! Ze sta % hlasů opozice má zbytek proti Babišovi a dělají koalice.a je to správné neboť i když "ano"vyhrálo,jako strana s 21%,tak ale nikde není napsáno že ten zbytek 79% se tě straně musí přizpůsobit.pokud jste si všiml těch čísel,tak daleko víc lidí volilo proti ,tak je to správné,že dělají koalice proti nemu,!!!! Konečně ho někdo kopne do riti!
Honza
10. 10. 2020
Prosím vás slečno Ivo, rok převrat v roce 1989 byl předem plánovaný už od roku 1987. Divím se že zrovna toto nevíte, v dnešní době už naše hlasy nic neznamenají, to jen vy hloupá si myslíte že můžou prostí občané něco změnit. Však se na ty volby podívejte, jedna strana vyhraje a ty zbylé utvoří koalici aby procenty převýšili tu stranu co vyhrál a vůbec neberou ohled na to co si národ zvolil. Tak se prosím vás proberte a přestaňte ze sebe dělat blbku.
Iwa
10. 10. 2020
A k těm cizím názvům...chcou důchodce aby je volili protože mladí na serou,ale aby k nim mluvili český je ani nenapadne.Stydim se za naše politiky,jsme všem jen pro smích.
Iwa
10. 10. 2020
Každej si tu jen stěžujete ,kecate ale nikdo nic neudělá,proč nejdete volit aby tam Babiš,Primula a spol nebyl.Dnes už jsou totiž všichni líní něco udělat.Jen čekáte kdo to udělá za vás.Kdyby čekali v 1989,tak bůhví kde jsme.A teď budem v ještě větší prd...než jsme.
Tetule
9. 10. 2020
Ano jsme vlezprdelové Nahodím si oufit v outdoorovém stylu a ... Hrdý Čech neexistuje .Chtěli jsme demokracii a vlezli do hnoje
Čech
9. 10. 2020
Je čestina ještě úřední jazyk,jestli. že ano proč ho nepoužívají vládní představitélé a média? Stydí se za něj srabové.
Makovec
9. 10. 2020
Již brzy... povinné testování. Cca za rok... povinné očkování.
Alena
9. 10. 2020
Mluvte v Česku česky!!
JirkaJicin
9. 10. 2020
Ať si to nazývají jak chtějí, nejdřív by měli jít sami do karantény s těmi svými nemocnými hlavami. A nejlépe na doživotí!
ježibaba
9. 10. 2020
....už potřebujete za tu angličtinu dostat na budku a ono na to dojde....
vlk sedy uz
9. 10. 2020
spejbl s hurvajzem a zerikem se divi co janosik predvadi a to umeji spoustu reci ale zaklad je cestina. Znovu se narodit tak tady uz nikdy.slovaci na slovensko ne.
Míla
9. 10. 2020
Nyslete na starší a staré lidi,každý nemá internet a jsme v Čechách tak snad nám to někdo vysvětlí po našem my se budeme stále před někým ohýbat ?
Béďa
9. 10. 2020
Též se ti politici naučili říkat klastr. Česky shluk je moc srozumitelné, málo odborné.
matylda
9. 10. 2020
roušku a držet hubu,potřebují blbečky co se bojí a budou makat ručičkama jako služebnictvo,chtěli jste svobodu tak ji máte na louce kde se můžete pást ovečky a jenom dělat bé,bé
Zdenka
9. 10. 2020
Také jsem Čech a chci slyšet češtinu. Díky
Richard
9. 10. 2020
Promiňte, ještě jednou se zapojím. Kde to začíná nedovedu odhadnout, nicméně mezi mladou "populejšn" je to, jak se zdá zcela normální. Perou do mne reklamy, kde jakási paní něco říká a já vím "tužku". Inu pěkně tu fňukáme, že. Tak to je asi vše. Děkuji. Richard.
Bezabara
9. 10. 2020
Uf. Nejsem jediný negramot, co loví význam na gůglu. Plně souhlasím s tím, že čj pomalu mizí. A našim zákonodárcům to asi přijde kůl..
Petr
9. 10. 2020
Protokol lockdown znám z americké armády a znamená to v podstatě totální uzavření základny a vojáků na ubikacích. Tzn. nevycházet ze svého pokoje. Nikdo nesmí opustit místnost, kde se při vyhlášení právě nachází. Pokud tento vojenský termín používá vláda pro karanténu jako takovou, tak to dělá pitomě. Už jsem si myslel, že mne chce Prymula zavřít v mé ložnici.
Kolečko
9. 10. 2020
Lidé za chvíli to bude horší než za komunistů už by se s tím mělo něco dělat a hlavně s tím plukovnikem, který hrabe jenom pro sebe a v žádném případě nemyslí na lidi.
pája
9. 10. 2020
máte pravdu,jestě pár let a budeme mít angličtinu jako úřední jazyk. už i můj vnuk umí lépe anglicky než cesky (alespon podle známek ve skole).
Petr
9. 10. 2020
Český jazyk pláče !!
Stařík
9. 10. 2020
Ani rusům jsme nelezli tak do říti a mluvili český!
honza
9. 10. 2020
LIDI COO S TIM UDELAME,SNAD SI AZ TAKLE NEBUDEM POSLOUCHAT JAK PSI.......UDELEJME S TIM NECO
Milan
9. 10. 2020
Jasny je ze jsem i ja musel vyhledat slovo na internetu je to hodne smutny kdyz clovek nerozumi co nam narizuji
Richard
9. 10. 2020
Pravdou je, že jsem musel do překladače, abych zjistil čím se vyhrožuje. Chudák důchodce, který nemá PC. Avšak to není jediný výraz, který musím hledat. Prudí mě jak chtějí a myslí si někteří jedinci (dnes již hromada), že jsou světoví. Já jsem ČECH. To snad hovoří za vše. Kdo nesouhlasí, ať to nekomentuje jde kam chce. Děkuji za pozornost. Konec hlášení v českém jazyce.
Josef Bilčík
9. 10. 2020
Měl sem rád a mám rád češtinu, by zpíval M.Tučny. tak proč se S...me doma do cizích slov. To si nechte do ciziny, umět cizy řeči je fajn to je vše. Děkuji.
jan
9. 10. 2020
at resi prymula co nakradl penez,a at necha lidi v klidu
Bohumil
9. 10. 2020
Hlavně že ,,coroňák,, nevadí průběhu voleb. To abych jako stádo ovcí zvolili ty, co si budou jenom pakovat kapsy. Na náš státeček by stačilo deset/11 poslanců, Senát bych zlikvidoval - je to jenom hejno darmožroutů
Alča
9. 10. 2020
Pravdu máte ve všech směrech,přidávám se , kdy dojde trpělivost , stádo ovcí z nás udělali .
mirka
9. 10. 2020
at jde taky mirek k nim,jsme cesi tak cesky a ty mirko taky
mirka
9. 10. 2020
at jde taky mirek k nim,jsme cesi tak cesky
Miroslav
9. 10. 2020
už nevědí jak to česky nazývat
Václav
9. 10. 2020
Přidávám se ke všem, kterým se nelíbí, že politici nám nařizují obranu proti covidu anglicky, neboli žádný lockdown.
Cecilie
9. 10. 2020
Jestli ne německy tak anglicky,to aby z nás udělali blbce.Co naší předkové vybudovali,to všechno rozkradli a jěště zničit ekonomiku a z čeho budou lidí žít,nikoho nezajímá.Ti mají nakradeno.Kde jsou naše práva a svoboda.V prdeli.
Cecilie
9. 10. 2020
Jestli ne německy tak anglicky,to aby z nás udělali blbce.Co naší předkové vybudovali,to všechno rozkradli a jěště zničit ekonomiku a z čeho budou lidí žít,nikoho nezajímá.Ti mají nakradeno.Kde jsou naše práva a svoboda.V prdeli.
Venca
9. 10. 2020
Je mi vás líto že neumíte česká slova
Hlava Vodevřená
9. 10. 2020
Blaaa blaaa blaaa....což dát za nošení roušek pět tisís jako za hlasy?!
Naďa
9. 10. 2020
No vidíte a já za ten pakatel dělám. Nestěžuji si.
Naďa
9. 10. 2020
Napsal jste to dobře a správně p. Mirku
petr
9. 10. 2020
za ten pakatel makat,co curaci ani si nezmrazili vyplatu tak kde to jsme
Naďa
9. 10. 2020
Zemědělství máme ale nikdo nechce tuto práci dělat.
Mirek Dušín
9. 10. 2020
LOCKDOWN = karanténa, zákaz vycházení, zákaz vystupu nebo opuštění určité oblasti - myslím si, že to je dostatečně srozumitelné, co???
Nada
9. 10. 2020
Karanténa taky není české slovo je převzaté francouzštiny. Vůbec se vám divím, že s takovou prkotinou se tady zabýváte. Je vidět že máte času dost.
Josef
9. 10. 2020
Nezdá se Vám že jsme v policejním státě,kde vláda krade a omezuje lidi?Co ještě budete zakazovat a sami nedodržujete lidská právammfuj.
jarinn
9. 10. 2020
Ostuda, ostuda, starší maj smolíka, že nerozumí i když, když nerozumím, můžu jít s přáteli pochlastat, díky Baby.
petr
9. 10. 2020
at vratej co nakradli a budem se mit dobre,budem mit zemedelstvi adt
petr
9. 10. 2020
stejnak s tim asi nic neudelame lidi co museji delat rukama
Alena
9. 10. 2020
Naši předci by se za nás styděli, kam jsme to dopracovali ....
tomas
9. 10. 2020
taky nekdo nema internet tak cuci co to je.....
Pepa
9. 10. 2020
někde si prdnou a mi sme hned pos---ý
Pavel
9. 10. 2020
I já souhlasím se všemi příspěvky. (Ještě bych přidal omílaný kurzarbeit).
Vlmatrut
9. 10. 2020
A v čem by se asi předváděli? Zpívat nemůžou,aglicky neumí,rusky nefrčí.
tomas
9. 10. 2020
to je ta svoboda......prd hlavne ze kradou a maji na najem atd
Karel
9. 10. 2020
To už máme v České republice úřední jazyk angličtinu?
milena
9. 10. 2020
Jsme Češi, mluvme doma v Čechách česky
Mami
9. 10. 2020
Také mně se nelíbí neustálé cpaní anglických výrazů do naší češtiny. Opravdu jsme národ ovcí - hned na východ a nyní zase na západ. Hlavně ti "vyšší a rádoby chytřejší". Mluvte česky!
Matička
9. 10. 2020
Jo karanténa ??? A to se to neumí říct česky ?
mirka
9. 10. 2020
no já se přiznám, že jsem si to musela vyhledat na netu, abych věděla, čím p.premiér vyhrožuje. škoda,že mi to neřekl on sám česky.
tomas
9. 10. 2020
neumej cesky tak at dou do riti nemaji tam co delat
Mirka
9. 10. 2020
Také jsem se šla podívat, co ten lockdown přesně znamená. Zní to výhružně, jako by nás všechny chtěli dát pod zámek do vězení. Bohužel ani teď nejsem moudřejší, protože to slovo má více významů a karanténa může probíhat za odlišných podmínek a v různém rozsahu.
tomas
9. 10. 2020
az to zavedou tak je nebudu poslouchat neumim cizi slova.cus at to zvladnem cesky
Květoslav
9. 10. 2020
Nevím co to znamená, tak to prdim.... Je to něco jako moribundus?????
Řepa
9. 10. 2020
Nejdříve jsme lezli do ř... Rusům a teď Američanům. Proč se používají stále častěji anglické výrazy, když Čeština je náš rodný jazyk. Chtěl bych vidět, jestli v Americe používají český jazyk.
Jarka
9. 10. 2020
Jo premiér používá cizí slova a český pořádně neumí. Kocourkov hadra
Marta Čiberová
9. 10. 2020
I když nejsem úplně nejmladší,tak se tak nějak ještě stačím orientovat v těch cizích slovech, ale třeba moje matka,která to poslouchá,se mě musí na každé slovo ptát, senioři v tom tápou,mladší co neznají angličtinu také. Proč v ČR,kde se mluví česky se česky už někteří nedomluví a nechápou významy anglických slov? A v médiích bych očekávala jen češtinu. Můj názor.
Sylva
9. 10. 2020
nemůžu dodržovat něco, čemu nerozumím.
Julie
9. 10. 2020
MLUVTE ČESKY, VŽDYŤ JSME ČEŠI. JE TO OSTUDA.
Helena
9. 10. 2020
Proč místo toho hnusného a nesrozumitelného slova nepoužíváte slovo "karanténa? Stejně tak místo diskuse nebo rozhovor "podkást"?
Libuna
9. 10. 2020
Souhlasím se všemi kdo obhajují český jazyk. Nevím proč naši představitelé používají cizí slova,kterým nerozumí většina obyvatel této země a kterým pořádně nerozu mějí ani oni sami. Nebo si myslí,že tímto ohromí národ???
Karol
9. 10. 2020
V naší televizi je to s výrazy jiných jazyků divné od doby co jsme se staly přímořský stát,díky nejen pirátům.
Jája
9. 10. 2020
Mluvme česky, není příjemné chodit se slovníkem cizích slov, abychom věděli, o co se jedná.
Prymář
9. 10. 2020
A není třeba nějaký rozdíl mezi lockdownem a karanténou? Že to najednou začli používat takto..
Jindra
9. 10. 2020
Jak zde někdo napsal nejse ovce - a tak kategoricky odmítám plnit nějaké příkazy, které nejsou uvedeny v češtině!!! Jsme v Česku tak se nám laskavě pání konšelé tak chovejte!!! a nechte si ty cizácké vyrazy!!!Trpělivost nám brzy přeteče!!!
parek
9. 10. 2020
Ano česky
Cincibus
9. 10. 2020
Znám několik "odborníků",kteří vrhají cizí termíny všemi směry, ale kdyby se měli anglicky zeptat, kde jsou záchody,asi by to nezvládli. Když někdo vyslovuje na příklad Čikégo, je jasné, že se v anglickém jazyce nepovedl.Ale je to weltman.
Jarin
9. 10. 2020
Jsme Češi?Tak mluvme po Česku,za to bojovali naši předkové a umírali!!!
Nada
9. 10. 2020
Přesně tak jsme Češi.
Ivana
9. 10. 2020
Jsme v Čechách tak by se měla používat česká slova!
Jirka
9. 10. 2020
Jsme v Čechách,mluvme český.
stana
9. 10. 2020
Souhlasím, vůbec nectíme naši řeč a otrocky papouškujeme termíny EU. Ale vždyť oni nejsou "Češi". Takže v Česku česky.
Inka
9. 10. 2020
Ano žijeme v České republice tak na nás mluvte ČESKY !!! za to naší předci hodně bojovali aby se zachovala kásná čeština!!!
Hana
9. 10. 2020
Souhlasím, jsme Češi a ne národ ovcí, co jdou za píšťalkou. Stydím se za ty, kteří nemají úctu k našemu mateřskému jazyku.
terina
9. 10. 2020
Kam se vytratila hrdost na náš jazyk???!!!
Jana Řádová
9. 10. 2020
Také mně štve, že se neužívají česká slova. Zapomínáte, že senioři se špatně orientují.
Jan
9. 10. 2020
Můžou, ale nezní to tak světově ;-)
Otto Krofta
9. 10. 2020
Jako by se styděli za češtinu, je to ostuda. Ve sdělovacích prostředcích se má používat čeština.
Ema nova
9. 10. 2020
To nemuzou rikat cesky karantena?
Babizna
8. 10. 2020
Už aby jsme mluvili cinsky

Přidat nový komentářChybí zde nějaké informace? Můžete se podívat, co zmiňuje o slově lockdown wikipedie nebo abz.
Používáme cookies. Více.
OK