V krátkosti     

Význam slova sofistikovaný

Přídavné jméno sofistikovaný se v češtině používá ve smyslu důmyslný, promyšlený, rafinovaný, vysoce rozvinutý, využívající složitých metod. Často bývá mylně interpretováno jako komplikovaný, složitý - v této souvislosti může být sice myšleno ironicky, nicméně slovo v pravém významu označuje hodnocení kladné. Tímto způsobem se slovo sofistikovaný v čestině používá nejčastěji.

Druhým, méně známým významem je klamný, vyumělkovaný, samoúčelně přehnaný. Význam vyplývá ze slova sofista a sedí proto spíše na přídavné jméno sofistický. Sofisté ve starém Řecku byli řečníci, kteří kladli důraz na úhel, pod jakým je na problém nahlíženo. Dokázali stejnou skutečnost prezentovat ze dvou protikladných pohledů, které se ale oba jevily jako pravdivé. Dokázali tedy vhodným způsobem překrucovat významy a důkazy tak, aby dosáhli svěho. Dnes mají sofisté uplatnění hlavně v politice :)

Opak slova sofistikovaný

Opakem ke slovu sofistikovaný jsou slova jednoduchý, prostý, omezený, naivní.

Příklady použití

 • sofistikovaný projev
 • sofistikovaná archivace podnikových dat
 • sofistikované zbraňové systémy
 • sofistikovaný cynismus
 • sofistikovaná literatura
 • sofistikovaná rekuperační jednotka
 • sofistikované mobilní telefony
 • sofistikované poradenské centrum

Původ slova

Poprvé doloženo roku 1601 v latině (sofisticatus), nejspíše převzato z řeckého sofos (moudrý), nebo sofistés (sofista). Z latiny bylo slovo převzato do angličtiny (sophisticated) a odtud koncem 20. století do češtiny.

Slovní druh

Přídavné jméno
Stupňování:
 1. sofistikovaný
 2. sofistikovanější
 3. nejsofistikovanější

Synonymum

důmyslný

Dělení slova

so-fi-s-ti-ko-va-ný

Další informace

Komentáře

Petr
6. 12. 2022
No já raději zůstanu u slova "důmyslný", protože už jen při myšlence na slovo "sofistikovaný " se automaticky osypu pupínky po celém těle...no podívejte ,už zase.:-)V životě se bez takového slova hravě obejdu, ale druhým tu možnost používání samozřejmě nerozmlouvám, to je na každém zda chce či nechce..
Andrea
6. 2. 2022
Krásnou literaturu jako takovou bych tímto slovem neoznačila - naproti tomu vlastnost stylu, jakým konkrétní spisovatel píše se tak opsat rozhodně dá...
Ivan
12. 6. 2021
já jsem jednoznačně zastáncem významu - promyšlený,důmyslný
Buksa Jaromír
17. 5. 2021
Myslím, že se za jeho význam schovávají pseudointelektuálové.
Marek
10. 3. 2020
Evčo, spíše asi ne..
Evča
28. 2. 2020
Mohu za sofistikovanou literaturu označit krásnou literaturu, nevím???
Honza
2. 11. 2019
Dodo, dělením slova není myšleno vyslovování po slabikách, ale jeho rozdělení v případě, že ho potřebujete v textu rozdělit na konci řádku. Můžete tedy napsat sofi-stikovaný, nebo sofis-tikovaný, ale ne sof-istikovaný, ani sofist-ikovaný.
Dodo
2. 11. 2019
Rozdělení slova sofistikovaný....so - fi - s......nebo so- fis......??? Chyba nebo nevědomost ?
Tomáš
3. 9. 2019
Kdyby se jazyky nerozvíjely a nepřebíraly by mezi sebou slova, žili bychom jak ve středověku. Ale jazyky jsou sofistikované prostředky pro komunikaci a to nás posouvá dále. Jen omezenci brblají nad slovy, která neznají..
čenda
9. 2. 2019
Mio někdy prostě to slovo sedí lépe než jakékoli jiné. Tato slova jazyk rozšiřují, nejde jen o nahrazení jiného slova něčím zvučnějším..
Mia
2. 1. 2019
Když chcete znít vzdělaně, používejte cizí slova..
Mirek
24. 2. 2018
Zajímavá teorie paní R, čím si pak vysvětlujete, že většinu vědeckého a technologického světa ovládají muži? No má to trošku mezery, že? Asi jste tu myšlenku taky zrovna důkladně nepromyslela..
R
30. 8. 2016
Chlap to být nemůže,proč? a)důmyslně promyslet-ha b)něco propracovat-haha c)složitě,metodicky-hahaha
Michal
19. 5. 2016
Lidé toto slovo používají častěji špatně než správně...
Pavel
3. 1. 2014
Slovo je s oblibou užíváno v marketingu k vyzdvihnutí vlastností nějakého zboží. Je ale produkt skutečně sofistikovaný, pokud produkty stejného typu od jiných výrobců mají tyto vlastnosti také?
Zlatuše
9. 1. 2013
Toto slovo vždy skloňuje manžel když mu říkám, že nějaký přístroj je moc složitý.
Kája
7. 11. 2012
Jedna moje učitelka měla toto slovo velmi ráda a používala ho na místech, kde by je málokdo čekal. Významově byla někdy taky hodně daleko.

Přidat nový komentářExistuje i další význam? Zkuste se podívat, jak vykládá slovo sofistikovaný wikipedie nebo abz.
Používáme cookies. Více.
OK