V krátkosti     

Darujte k Vánocům jazykový kurz!

Význam slova sofistikovaný

Přídavné jméno sofistikovaný se v češtině používá ve smyslu důmyslný, promyšlený, rafinovaný, vysoce rozvinutý, využívající složitých metod. Často bývá mylně interpretováno jako komplikovaný, složitý - v této souvislosti může být sice myšleno ironicky, nicméně slovo v pravém významu označuje hodnocení kladné. Tímto způsobem se slovo sofistikovaný v čestině používá nejčastěji.

Druhým, méně známým významem je klamný, vyumělkovaný, samoúčelně přehnaný. Význam vyplývá ze slova sofista a sedí proto spíše na přídavné jméno sofistický. Sofisté ve starém Řecku byli řečníci, kteří kladli důraz na úhel, pod jakým je na problém nahlíženo. Dokázali stejnou skutečnost prezentovat ze dvou protikladných pohledů, které se ale oba jevily jako pravdivé. Dokázali tedy vhodným způsobem překrucovat významy a důkazy tak, aby dosáhli svěho. Dnes mají sofisté uplatnění hlavně v politice :)

Opak slova sofistikovaný

Opakem ke slovu sofistikovaný jsou slova jednoduchý, prostý, omezený, naivní.

Příklady použití

 • sofistikovaný projev
 • sofistikovaná archivace podnikových dat
 • sofistikované zbraňové systémy
 • sofistikovaný cynismus
 • sofistikovaná literatura
 • sofistikovaná rekuperační jednotka
 • sofistikované mobilní telefony
 • sofistikované poradenské centrum

Původ slova

Poprvé doloženo roku 1601 v latině (sofisticatus), nejspíše převzato z řeckého sofos (moudrý), nebo sofistés (sofista). Z latiny bylo slovo převzato do angličtiny (sophisticated) a odtud koncem 20. století do češtiny.

Slovní druh

Přídavné jméno
Stupňování:
 1. sofistikovaný
 2. sofistikovanější
 3. nejsofistikovanější

Dělení slova

so-fi-s-ti-ko-va-ný

Další informace


Komentáře

Mirek
24. 2. 2018
Zajímavá teorie paní R, čím si pak vysvětlujete, že většinu vědeckého a technologického světa ovládají muži? No má to trošku mezery, že? Asi jste tu myšlenku taky zrovna důkladně nepromyslela..
R
30. 8. 2016
Chlap to být nemůže,proč? a)důmyslně promyslet-ha b)něco propracovat-haha c)složitě,metodicky-hahaha
Michal
19. 5. 2016
Lidé toto slovo používají častěji špatně než správně...
Pavel
3. 1. 2014
Slovo je s oblibou užíváno v marketingu k vyzdvihnutí vlastností nějakého zboží. Je ale produkt skutečně sofistikovaný, pokud produkty stejného typu od jiných výrobců mají tyto vlastnosti také?
Zlatuše
9. 1. 2013
Toto slovo vždy skloňuje manžel když mu říkám, že nějaký přístroj je moc složitý.
Kája
7. 11. 2012
Jedna moje učitelka měla toto slovo velmi ráda a používala ho na místech, kde by je málokdo čekal. Významově byla někdy taky hodně daleko.

Přidat nový komentář