Co je anuita     

Anuita družstevního bytu

Hradí se v případě, že družstvo vzniklo za účelem privatizace bytových domů. Družstvo splácí úvěr původnímu majiteli, nejčastěji městu nebo obci. Anuita se hradí do té doby, dokud není celý úvěr splacený. A vy jako podílník družstevního bytu se na splácení tohoto úvěru podílíte.

S čím musíte počítat

Většinou je to několik tisíc korun. Bytové družstvo vám musí sdělit jak celkovou nesplacenou část anuity, tak vaši pravidelnou měsíční splátku a dobu, po kterou budete splácet. Výše měsíční splátky není pro každý byt stejná, liší se například podle jeho velikosti nebo dispozic. Dokud anuita nebude splacená, nelze převést byt do osobního vlastnictví!

Anuitu lze jednorázově uhradit (pokud družstvo netrvá na postupném splácení) a byt si pak nechat přepsat do osobního vlastnictví (někdy je možné hned, jindy je třeba vycházet z podmínek ve stanovách). To je v případě bytů s anuitou trochu problém - abyste mohli byt financovat hypotékou, musí být byt ve vašem osobním vlastnictví. To znamená doplacení celé anuity. Pokud vám však družstvo vydá písemné potvrzení, že byt budete mít do roka v osobním vlastnictví, můžete požádat banku o tzv. předhypoteční úvěr. Tímto úvěrem pak zaplatíte celý byt i s anuitou.

Původ slova

Slovo anuita vychází z latinského annuus (= roční).

Slovní druh

Podstatné jméno, rod ženský

Synonymum

splátka, renta

Dělení slova

anui-ta

Překlady do jiných jazyků

Anglicky

annuity

Německy

Jahresrate (die), Tilgungsrate (die), Annuität (die)

Francouzsky

annuité

Italsky

annuale

Španělsky

anualidad, pago anual

Rusky

аннуитет, ануитет

Polsky

renta

Komentáře

Znáte ještě další možnosti co znamená anuita? Nebo jsme zapomněli zmínit jeho opak? Napište nám do komentáře.
Marek
11. 3. 2018
Co je ale důležité je že se stále platí úroky z aktuálně dlužné částky, což třeba u překlenovacího úvěru neplatí, tam platíte pořád úroky z celé částky, úplně postavené na hlavu...

Přidat nový komentářJe význam neúplný? Zkuste zjistit, co si myslí o slově anuita wikipedie nebo abz.
Používáme cookies. Více.
OK