Co je black friday     

Kdy je black friday?

Černý pátek je každoročně na konci listopadu, den po americkém dni díkůvzdání, což je čtvrtý čtvrtek v listopadu, tedy čtvrtý pátek v listopadu. Mnozí obchodníci ale tuto akci prodlužují na několik dní až týden. V Rumunsku probíhá black friday o týden dříve.

Vývoj pojmu v obchodním světě

Termín se začal pravidelně používat ve Philadelphii pro označení dopravního zmatku den po dni díkůvzdání. Zároveň s tím postupně tento den vstupoval do povědomí jako den, kdy začíná vánoční nakupovací sezóna. Obchodníci v tento den otevírali stále dříve a dříve, dnes není výjimkou když otevírají už v den díkůvzdání a mají otevřeno přes noc. S tímto nákupním šílenstvím se začaly objevovat a narůstat slevy, které perfektně doplnily název black friday, známý v minulosti nejprve jako propad cen zlata, později v souvislosti s propadem cen akcií na newyorské burze.

Existuje také oblíbené vysvětlení, že obchodníci se v tento den dostávají z červených do černých čísel, tedy že začínají dosahovat zisku, což ale nelze takto paušálně tvrdit.

Historie ve finančním světě

  • 24. září 1869 - finanční krize způsobená spekulacemi a následným propadem cen zlata v USA
  • 24. října 1929 - černý čtvrtek (black thursday) - krach na newyorské burze
  • 25. října 1929 - černý pátek (black friday) - následky krachu dorazily do Evropy, na jejíchž burzám došlo ke stejnému efektu
  • 29. října 1929 - černé úterý (black tuesday) - největší propad cen akcií

Jak Black Friday vypadá

Akce na Black Friday pravidelně dělají velikáni jako Amazon nebo Walmart a má již bohaté zastoupení i v Čechách. Jedním z mnoha obchodníků, kteří se do akce již tradičně zapojují a nabízejí reálné a opravdu největší slevy v roce je i oblíbená parfumerie Notino.cz. Ukázka Notino Black Friday a toho co loni akce nabízela:

Notino Black Friday

Původ slova

anglicá slova black = černý a friday = pátek

Výslovnost

blek frájdej

Knihy s touto tématikou


Další informace


Komentáře

Ke slovu black friday zatím nikdo nepřidal žádný komentář

Přidat nový komentář