Co je black friday     

Kdy je black friday?

Černý pátek je každoročně na konci listopadu, den po americkém dni díkůvzdání, což je čtvrtý čtvrtek v listopadu, tedy čtvrtý pátek v listopadu. Mnozí obchodníci ale tuto akci prodlužují na několik dní až týden. V Rumunsku probíhá black friday o týden dříve.

Vývoj pojmu v obchodním světě

Termín se začal pravidelně používat ve Philadelphii pro označení dopravního zmatku den po dni díkůvzdání. Zároveň s tím postupně tento den vstupoval do povědomí jako den, kdy začíná vánoční nakupovací sezóna. Obchodníci v tento den otevírali stále dříve a dříve, dnes není výjimkou když otevírají už v den díkůvzdání a mají otevřeno přes noc. S tímto nákupním šílenstvím se začaly objevovat a narůstat slevy, které perfektně doplnily název black friday, známý v minulosti nejprve jako propad cen zlata, později v souvislosti s propadem cen akcií na newyorské burze.

Existuje také oblíbené vysvětlení, že obchodníci se v tento den dostávají z červených do černých čísel, tedy že začínají dosahovat zisku, což ale nelze takto paušálně tvrdit.

Historie ve finančním světě

  • 24. září 1869 - finanční krize způsobená spekulacemi a následným propadem cen zlata v USA
  • 24. října 1929 - černý čtvrtek (black thursday) - krach na newyorské burze
  • 25. října 1929 - černý pátek (black friday) - následky krachu dorazily do Evropy, na jejíchž burzám došlo ke stejnému efektu
  • 29. října 1929 - černé úterý (black tuesday) - největší propad cen akcií

Jak Black Friday vypadá

Akce na Black Friday pravidelně dělají velikáni jako Amazon nebo Walmart a má již bohaté zastoupení i v Čechách. Jedním z mnoha obchodníků, kteří se do akce již tradičně zapojují a nabízejí reálné a opravdu největší slevy v roce je i oblíbená parfumerie Notino.cz. Ukázka Notino Black Friday a toho co loni akce nabízela:

Notino Black Friday

Původ slova

anglická slova black = černý a friday = pátek

Výslovnost

blek frájdej

Související výrazy

black-metal, black metal, black penny

Knihy s touto tématikou

  • Lisa Kleypas, Jazero snov vo Friday Harbore, Ikar (SK), 2013
  • Robert A. Heinlein, Friday, AG Kult, 1992
  • Lisa Kleypas, Krištáľový záliv vo Friday Harbore, Ikar (SK), 2014
  • Lisa Kleypas, Dažďová cesta vo Friday Harbore, Ikar (SK), 2012

Komentáře

Ke slovu black friday zatím nikdo nepřidal žádný komentář

Přidat nový komentářNení výzam úplný? Můžete se zkusit podívat, jaký udává význam výrazu black friday wikipedie nebo abz.
Používáme cookies. Více.
OK