Význam slova catfishing     

Historie

Termín catfishing poprvé zazněl v americkém dokumentárním filmu Catfish z roku 2010. Dokument sleduje Neva Schulmana, výkonného producenta, jako oběť lovu sumců. Ten si vypěstoval přes internet vztah s devatenáctiletou dívkou ze středozápadu Spojených států. Žena, s níž komunikoval, byla ve skutečnosti čtyřicetiletá žena v domácnosti. Manžel oné ženy přišel s tímto termínem, protože našel přirovnání k mýtu, jak se chovají tresky a sumci, když se přepravují v různých nádržích. Mýtus popisuje, jak se živé tresky přepravovaly se sumci ve stejných nádržích, aby byly tresky aktivní, což zajišťovalo jejich kvalitu, zatímco při přepravě samotné by tresky zbledly a staly se letargickými.

V průběhu následujícího desetiletí se termín dostal do širšího povědomí díky televiznímu seriálu, který sledoval hlavní hvězdu filmu Yaniva (Nev) Schulmana, jak pomáhá jiným lidem vyšetřovat jejich složité situace. Popularita tohoto termínu vzrostla také během incidentu, do kterého byla v roce 2013 zapletena fotbalová hvězda univerzity Notre Dame Manti Te'o.

Praxe

Předpokládá se, že obliba catfishingu vzrostla, protože umožňuje účastníkům odpoutat se od své každodenní identity a chránit se před morálními závazky nebo odpovědností. Přičítá se to efektu online disinhibice, kdy se uživatelé na internetu cítí pohodlněji při sdílení informací, z nichž některé mohou být nepravdivé, na online fóru než při osobní komunikaci.

Motivace

Lidé, kteří se na internetu vydávají za někoho jiného, mohou mít různé motivy:

  • Navázání vztahů za použití falešné identity.
  • Finanční zisk.
  • Kyberšikana.
  • Hledání své vlastní genderové identity.
  • Odhalování trestné činnosti.

Varovné signály

  • Osoba na druhé straně odmítá vést videohovor (nefunguje jí kamera).
  • Žádost o peníze.
  • Žádost o intimní fotografie.

Slovní druh

Podstatné jméno, rod mužský

Výslovnost

ketfišing

Související výrazy

Komentáře

Ke slovu catfishing zatím nikdo nepřidal žádný komentář

Přidat nový komentářNenašli jste co jste hledali? Zkuste se podívat, co říká o slově catfishing wikipedie nebo abz.
Používáme cookies. Více.
OK