Co je hyperkinetická dysartrie     

  • (medicína) neurogenní porucha motorické realizace řeči projevující se poruchami výslovnosti a artikulace, která vzniká v souvislosti s choreatickým či atetoidním syndromem, zahrnující abnormální mimovolní pohyby, přičemž řeč je dyskoordinovaná s dýcháním, hlasitá, vykřikovaná, přerušovaná náhlými pohyby, tempo řeči je kolísavé, řečový projev je málo srozumitelný až nesrozumitelný pro neschopnost a nedovednost kontrolovat a ovládat pohyby jazyka a úst. Za místo léze bývá uváděn extrapyramidový systém a za příčiny některé choroby CNS a působení některých léků (např. neuroleptik).

Související výrazy

Hyperkinetická dysartrie může být také omylem zapsáno jako:

hiperkinetická dysartrie, hyperkynetická dysartrie, hyperkinetycká dysartrie, hyperkinetická disartrie, hyperkinetická dysartrye, hiperkynetická dysartrie, hiperkinetycká dysartrie, hiperkinetická disartrie, hiperkinetická dysartrye, hyperkynetycká dysartrie, hyperkynetická disartrie, hyperkynetická dysartrye, hyperkinetycká disartrie

Komentáře

Ke slovu hyperkinetická dysartrie zatím nikdo nepřidal žádný komentář

Přidat nový komentářJe výklad jen částečný? Zkuste se podívat, jak vykládá výraz hyperkinetická dysartrie wikipedie nebo abz.
Používáme cookies. Více.
OK