Co je tasemnice     

  • Tasemnice je hermafrodit a může dorůst až do délky 10 metrů! Její život začíná ve střevech skotu nebo vepřů, kam se s potravou dostane zárodečné vajíčko. Z něho se vyklube larva, která se zavrtá do svalů a čeká...
  • Tento odpočinek skončí v okamžiku, kdy je zkonzumována člověkem. Ve střevech hostitele pak tasemnice dokončí svůj vývoj v dospělého jedince. Tělo tasemnice tvoří jednotlivé články, které jsou zárodky nového jedince. Ty se postupně odlučují a lze je pak nalézt ve stolici nemocného.
  • Jak se můžete nakazit? Nebezpečná je konzumace nedostatečně tepelně upraveného masa. Maso se musí dokonale propéct, neměli bychom ochutnávat syrové a nedopečené. Důležité jsou samozřejmě veterinární kontroly (modrofialové razítko na mase, nad kterým se občas ušklíbneme).
  • Člověk by měl také co nejvíce dbát na osobní hygienu, měl by užívat čisté splachovací WC (nikoli tedy budky vedle "voňavého" hnoje). Tasemnice ale stále čeká na příležitost, v jednom jediném jejím článku je až 20 000 vajíček.

Slovní druh

Podstatné jméno, rod ženský

Překlady do jiných jazyků

Anglicky

cestoid, flatworm, taeniae, taenia, cestode, tapeworm (zool.)

Německy

Bandwurm (der), Bandwurmes, Bandwurms, Bandwürmer (die)

Francouzsky

ténia, ver solitaire

Italsky

tenia, verme solitario

Španělsky

lombriz solitaria

Latinsky

anoplocephala, cestoda, cestodes, cestoidea, choanotaenia, cittotaenia, ctenotaenia, davainea, diphyllidium, dipylidium, drepanidotaenia, hymenolepis, mesocestoides, moniezia, mozgovoya, multiceps, raillietina, taenia, taeniorhynchus

Polsky

tasiemiec

Komentáře

Znáte ještě další možnosti co znamená tasemnice? Nebo jsme zapomněli zmínit jeho opak? Napište nám do komentáře.

Přidat nový komentářJe to málo? Můžete zjistit, co uvádí o slově tasemnice wikipedie nebo abz.
Používáme cookies. Více.
OK